sormak.

Merhaba. Ne güzel söylemiş Fethi Gemuhluoğlu: ‘Kutsal emanet merhaba’dır!’

Sormak. Sormak gerek. Soru sormak bazen farz olur. Bazen sünnettir. Kabul etmek gerek ki gereksiz de olabilir. Gönderdiği Kitap ile insana sürekli olarak düşünmeyi telkin eden bir Allah’a inanıyoruz. Hakkı verilmiş bir yaşamak için durulması gereken yerde durmak, sorulması gereken yerde sormak gerek. Öyleyse burada duralım. Hakikatte. Burada soralım. Gerçekte.

Okullar. Eylül geldi, okullar açıldı. Milyonlarca öğrenci her sabah and içmeye yeniden başladı. Çocukların kafaları karışacak: Anne babası her gün namaz kılan, namaz’da Kuran okuyan Müslüman çocuklar hangi yolda yürüyecek, varlıklarını kime armağan edecek? İki büyük yol öngörüyoruz çocuklarımız için. Fatiha Suresi’nde geçen o ‘Dosdoğru yol’ ile ‘Atatürk’ün Açtığı Yol’. İlkinde Allah diyor ki ‘Varlığın Allah’a armağan olsun’ (En’am Suresi 162. Ayete bakınız) ikincisinde Devlet diyor ki ‘Varlığın Türk varlığına armağan olsun.’ Gel de çık işin içinden! Allah yolunda cennete doğru mu gitsin çocuklarımız, yoksa Atatürk’ün açtığı yolda laik ve modern Batı’ya doğru mu? Çocukları nasıl bir çelişki içinde bırakıyoruz? Yoksa bu iki yol zaten aynı mı, diyeceksiniz? Eğer Alemlerin Rabbi Olan Allah ile sözde laik, birazcıcık demokratik, yaaani hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti aynı yerde duruyor, aynı yerden bakıyor, aynı şeyi murad ediyorsa bu iki yolun aynı yol olduğunu kabul edebiliriz. Evet, birileri böyle düşünebiliyor: Devlet ve Allah aynı şey. Bizce değil. Ve biz Allah’a ibadet ediyoruz.

Değil mi? Hangi yolun yolcusu olduğumuz belli değil mi? Ne için sorduğumuz belli değil mi? İsmet Özel, “Sorulunca Söylenen” adını vermişti bir kitabına. Biz de sorulunca söylüyoruz. Bir çocuk dağda, Şırnak’ta, Diyarbakır’da mesela; bir çocuk ovada, İzmir’de, Afyon’da mesela, öldürüldüğünde soruluyor bize, hangi günahtan ötürü öldürüldü diye! Mesela Futbol’dan soruluyor bize: bu boş ve anlamsız muhabbetler, bu şike, bu pislik, bu iddaa-kumar- sevdası nedir diye? Mesela Balyoz’dan soruluyor bize, bu planlar, cami bombalatacak bu “Allahsızlık” nerden çıktı diye? Mesela Sınavlardan soruluyor bize, bu torpiller, bu adam kayırmalar, bu işi ehlinden aşırmalar nedir diye? Mesela mesela mesela…

Ve Selam.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s