Rabbinin adıyla oku!

Düzene Uygun Kafalar Nasıl Oluşturulur diye bir kitap var. Buradan başlayalım. Bu kitabın ilk iki cümlesinden: “Okulda insanlar imal edilir. İnsan yapma olayına eğitim denir.”

İnsanların eylemlerini kontrol etmek istiyorsan, düşüncelerini kontrol edeceksin. Düşüncelerine hükmedeceksin. Egemenler bu kuralı iyi bilir ve işletir.

Bugün Müslümanlara Allah’ın ayetlerinden bahsettiğinizde pekâlâ “amennâ” tavrıyla karşılanmanız gerekirken afallama, olmazlanma ve türlü türlü yuhalanmalarla karşı karşıya kalmanıza ne demeli!

Şöyle diyebiliriz: Vahyedilmiş bir dine değil imal edilmiş bir dine iman ediliyor. Oysa biz biliyoruz ki İslam’a ne kadar benzer görünürse görünsün, islam’dan başka bir din kabul görmeyecek Allah katında.

Ali Şeriati’nin “dine karşı din” diyerek kavramsallaştırdığı, İslam’a karşı Düzen denilen illet tarafından imal edilmiş bir din’den bahsediyoruz.

İslam’ı Müslümanların elinden alamayanların, alamayacak olanların tek çıkar yolu buydu zaten. İslam’dan bozma, ekleme ve çıkartmalarla malul bir din ve bu dine iman edecek “Müslümanlar”  imal etmek. Birilerinin laf söyletmediği “Devlet Baba”nın rahle-i tedrisinden geçilerek öğreniliyor bu din. Okul dediğimiz de zorunlu eğitimi ve askerliği ile bildiğimiz okullar ve kışlalar. Ancak dahası var: kitle iletişim araçları ve yasalar.

İnsanları bu dine değil Allah’ın dinine uymaya çağırıyoruz. İşte bu çağrı boğulmak isteniyor. Bu çağrıyı boğmak isteyenler için üzülüyor, endişeleniyoruz. Zira bilmiyorlar. Neye karşı çıktıklarını bilmiyorlar. Hakkın değil batılın değirmenine su taşıdıklarını bilmiyorlar.

Allah’ın insanlara gönderdiği, tahrifattan tümüyle uzak, geçerli tek kaynak- kitap olan Kur’an’a inandıklarını söylüyorlar ama Kur’an’ı okumuyorlar. 114 sure ve 6000’den fazla ayet ile ne buyuruyor Allah, bakmıyorlar. Baksalar da bölük pörçük bakıyorlar, bütünlüklü olarak ele almıyorlar. Baksalar da anlayamayacaklarını düşünüyorlar. (bakmadıkları için böyle düşünüyorlar.)

Allah’ı layıkıyla takdir edemiyorlar. Peygamberlerden sadece Hz Muhammed’i(sav) –bizim- diye biliyorlar ama O’nu da doğru düzgün tanımıyorlar. Sünnetten anladıkları erkeklerin sünnet olması ve yemekteyken tabağı sünnetlemek.

İki kapak arasında muazzam bir nimet olarak okunmayı, anlaşılmayı, özümsenmeyi, hayata rengini vermeyi bekleyen Koskoca Kur’an’ı garip, yetim, sahipsiz bırakıyorlar!

Okumuyorlar. Besmele ile anladıkları dilde mealini okumaya koyulsalar, anlayacaklar. Ağızları açık kalacak. Mahcup olacaklar. Yürekleri önce daralacak, ama sonra genişleyecek. Allah’u ekber diyecekler. Neler varmış, neler oluyormuş, ben nerelerdeymişim, bu olanlar ne, ne yapıyoruz burada, burası neresi, şu insanlar kim, nasıl olur.. diyecekler!

Onlar bilmiyorlar ey okuyucu. Aldırma onlara. Onlar cehaletin verdiği cesaretle acizliklerini unutuyorlar. İnsan unutur ey okuyucu.

Minik bir seçki yaptım, gel birlikte okuyalım. Bitimsiz bir kitabın sayfalarında dolaşalım. Çiçek bahçesinde dolaşan çiçek kokar!

 

Yaratan Rabbinin adıyla oku!

Alak Suresi 1. Ayet (Suat Yıldırım Meali)

 

Düşün öğüt ve uyarılarla dolu olan bu Kuran’ı!

Sâd Suresi 1. Ayet (Muhammed Esed Meali)

 

Ey insanlar, Resul size, Rabbi’nizden hakkı (gerçeği) getirdi. Kendi yararınıza olarak ona inanın. Eğer inkâr ederseniz, bilin ki göklerde ve yerde olanların hepsi Allah’ındır. Allah bilendir, hikmet sahibidir.

Nisâ Suresi 170. Ayet (Elmalılı Hamdi Yazır Meali)

 

Biz Kur’an’dan öğüt alınabilsin diye onu kolay anlaşılır kıldık. Yok mu öğüt alan? 

Kamer Suresi 17. Ayet (Fizilal-il Kuran Meali)

 

Rabbinizin affına mazhar olmak ve Allah’a karşı sorumluluk bilinci duyanlar için hazırlanmış gökler ile yer kadar geniş bir cennete ulaşmak için birbirinizle yarışın.

Âli İmran Suresi 133. Ayet (Muhammed Esed Meali)

 

Allah’a davet eden, doğruları yapan ve “Ben Müslümanlardanım” diyen kimseden daha güzel sözlü kim vardır?

Fussilet Suresi 33. Ayet (Şaban Piriş Meali)

 

Allah, size emanet edilen şeyleri mutlaka ehline vermenizi ve insanlar arasında hüküm verecek olursanız adâletle hüküm vermenizi emrediyor. Allah size ne de güzel öğüt veriyor; zira Allah akıl sır ermez bir biçimde her şeyi işiten, her şeyi görendir.

Nisâ Suresi 58. Ayet (Mustafa İslamoğlu Meali)

 

Asıl şeref, Allah’a, O’nun Elçisi’ne ve inananlara aittir ama ikiyüzlüler bunun farkında değiller.

Münâfikûn Suresi 8. Ayet (Muhammed Esed Meali)

 

De ki: ‘Benim namazım, ibadetlerim, yaşamam ve ölümüm hep alemlerin Rabbi olan Allah içindir.’

En’âm Suresi 162. Ayet (Ahmet Varol Meali)

 

 

Ey insanlar, bir örnek veriliyor, onu dinleyin! Sizin Allah’tan başka yalvardığınız şeyler birleşseler bile bir sinek dahi yaratamazlar. Sinek onlardan bir şey kapsa, onu ondan kurtaramazlar. İsteyen de aciz, istenen de..

Hacc Suresi 73. Ayet (Şaban Piriş Meali)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s