İskandinav Futbolcu Kadar

Trabzonspor’da 4 maç forma giymiş, bir gol pası, bir de “ben istiyorum Trabzonspor şampiyon olmak” şeklinde demeç vermiş bir İskandinav futbolcu kadar sevmedi bizi bu halk.

30 yaşında 30 yıldır Trabzonluyum, anlıyorum. Kimseye en ufak bir kırgınlığım yok elbette. Ne var ki durum biraz üzüntü verici. Size bir örnek vereyim:

27 Mart 1923 tarihinde siyasi bir cinayete kurban gitmiş Trabzon milletvekili, bu şehrin has evladı, bu milletin ecdadı Ali Şükrü Bey’in Boztepe’de, bir çay bahçesinin arkasında unutulmuş mezarının başına kim gidecek, kim bir fatiha okuyacak, kim “acaba kim/ler öldürdü, neden öldürüldü” diye soracak? Cebinde otobüs biletiyle 3-5 öğrenci sadece…

İskandinav bir futbolcu kadar sevmedi bizi bu halk. Anlıyorum. Sunduğumuz yastık değil. “Alın, kafayı vurup yatın”, demedik, diyemezdik. Çünkü biz Allah’ı sevdik, elçilerini sevdik, kullarını sevdik. Allah var çok sevdik, karşılık beklemedik.

“Kabulleri” kabul etmedik, zehirlidir dedik, kandırıldığımızı kabul ettik, yemedik! Hakikat dosttur, dost acı söyler dedik. Kafa konforumuz bozuldu, kafa konforlarını bozduk. Tribünlere oynamadık. Kirli saçları okşamadık. Suya sabuna dokunduk ve saçları yıkamayı teklif ettik!

Allah var dedik, Ölüm var dedik, üç günlük dünya, Hesap Günü yakın, oyalanmayı bırakalım dedik.

İslam değil ama böyle bir  “din” afyondur dedik, futbol gibi bir oyuna, böylesi bir çamurlaştırmaya – iddaa’ya -kumara- faize, pisliğe şikeye- bağlanmak uyuşturucudur, vebaldir dedik. 

İskandinav bir futbolcu kadar sevmedi bizi bu halk.

Bütün kâinatı yarattığı gibi sizi de yaratan ve Âlemlerin Rabbi Olan Allah’a inanıp güvenin, batılı laik ve dahi İslam’ı baskılaya gelmiş zalim bir Ulus Devlet’e inanıp güvenmeyin, hemencecik, peşinen biat etmeyin, sorgu ve suali terk etmeyin, akletmek farzdır, unutup gitmeyin dedik.

Ama bak, dendi! Ama daha büyük bak dedik! Önüne ardına sağına soluna, nedenlerine bak dedik. Bin yıl geriden, bin yıl ileriden bak dedik. Yalanlarla değil gerçeklikle gör dedik.

Ama şöyle, dendi, ama Adalet dedik.

Ama böyle, dendi, ama Adalet dedik.

Türklükmüş, Kürtlükmüş, Türkiye’ymiş, Kürdistan’mış, Tehcirmiş, Soykırımmış..

Allah’ın hakkı var dedik, kulların hakkı var dedik, tarih şahittir, büyük harflerle Adalet dedik.

Sözü ve misali Allah’ın dininden, Allah’ın kitabından, Allah’ın Resulü’nden getirdik. Peygamberlerin dediğini, onların dediği gibi demeye gayret ettik.

İskandinav bir futbolcu kadar sevmedi bizi bu halk.

Olsun dedik.

“Allah ve elbette yenilmedik!”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s