Ramazan Günlüğü 13

Emek ve Adalet Platformu’nun bu Ramazan düzenlediği ilk iftardaydık.

İftar sofrası kurmak konusunda şimdiden gayet anlamlı bir gelenek oluşturan arkadaşları kutluyorum.

Geçen Ramazan, Türkiye’de pek tanınmayan Gezi Parkı’nda bir iftar sofrası kurmuşlardı, a’sından z’sine unutulmaz bir akşamdı.

Her iftar programı olanca anlamının yanı sıra bir tema’da düzenleniyor. Bu defa tema Emek’ti.

“Dertlerimiz, korkularımız, yalnızlıklarımız gibi dermanımız da aslında ortak, onu biliyoruz. Sorunlarımızı ancak birlikte, beraberce, istişareyle ve imeceyle; yani gerçek ve herkese açık bir kardeşlikle çözebiliriz; işte bundan eminiz.”

Sözün güzeli ile böylece çağrılmış, öylece gitmiştik.

Büyüleyici Şehzade Camii’nin arka bahçesi sayılan bir parkta, işçilerle birlikte, piknik havasında hoş bir iftar.

Alana altı Afrikalı ile birlikte iftar sofrası için gecikmeli sayılacak bir vakitte –sadece 10 dakika kala- hızlı ve fiyakalı bir giriş yaptık.

Altısı işsiz ve siyah, biri yer yer işsizliğe çalan bir serbest meslek sahibi (erbap demek haddi aşmak olur) beyaz olarak tema’ya ilk bakışta gayet uygun bir halimiz vardı. Ne var ki işçilerin sorunlarının konuşulduğu bir ortam için fazla şamatalı, gülmeceli halimiz dikkatlerden kaçmıyordu. (Bu durum Fuat Kına’nın dikkatinden kaçmadı mesela. Gerçi ondan hiçbir şey kaçmaz.) Zira ben sınırlı İngilizce kelime ‘hazine’mle –ayıptır söylemesi- ‘sınırsız’ espriler yapıyordum. (vücut dili’nin katkılarıyla..)

Afrikalılar komikliğe teşne, muhabbetli, dertlerini bir kenara kolayca koyabilen, belki de buna mecbur insanlar. Ya da bana öyle geliyor. Ya da sadece Sierra Leoneliler öyledir. Ya da ne bileyim işte, öyle bi’şe..

Tarantino’nun son filmi “Zincirsiz”de ‘Jango’ adlı bir kahraman var. Bizim Afrikalı zıpır oğlan, ona pek bir benziyor. Adını Jango koyduk!

İftardan sonra, köleleştirilen(taşeronlaştırılan) işçiler adına konuşmalar yapılıyorken, “jango”, dedim, “sen de çık bir selamlama konuşması yap!”

Bu, Jango’dan beklenebilecek bir iş sonuçta. Jango Jango olalı acayip bir özgüveni var. (umarım bunu yerinde ve zamanında kullanır, çarçur etmez.)

“Jango sen Türkiye’deki en meşhur Sierra Leoneli’sin. Orası neresi, doğru düzgün bilene rastlanmıyor olabilir ama senin adın Jango! İstanbul’da değil 70, 700 kişi de olsanız, sen başkasın. Yıldız bir oyuncusun! Ama ne olur yavaş konuş, normal İngilizce! Afrika İngilizcesi bilen altı kişisiniz şunun şurasında!”

Düşünün, bunları ben üzeri tozlanmış hazırlık İngilizcesi ile ite kaka, düşe kalka söylüyorum. Nasıl anlaşılıyor bilmiyorum. Bilmiyorum o kahkahaları ayıp olmasın diye mi atıyorlar. Türkçe de bilmiyorlar, böyle bir şey olur mu?

Organizasyon ekibinden bir arkadaş Jango’yu günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapmak üzere ‘sahneye’ çağırdığında, hemen Afrikalılara döndüm, herkes el açsın, hayatımda ilk kez İngilizce dua ediyorum, melekler de gülüyor mu, yoksa Allah günah mı yazar- sanmıyorum:

–      Allah’ım! (Oh my God!) Burada bulunanlara –başta tercüme edecek arkadaşa- Jango’yu anlamayı nasip et! (AMİNN) Komik kulun Jango’ya yavaş ve normal İngilizce konuşmayı nasip et, (Fluent and normal English) heyecanlanınca dili dolaşıyor ve hemen Afrika İngilizcesine bağlanıyor! (not african english!) Jango kardeşimizin dilindeki düğümü çöz! (AMİNNN!)Onu mahcup etme – (pleasee) bizi rezil etme. Bizi rezil etme! Bizi rezil Etme! Bu kadar fazla, sayıca, bu kadar saygın bir ortamda. (number.. Saygın’ın İngilizcesi neydi?)

Daha önce hiç bu kadar Afrikalıyı bu kadar (yürekten ve gülmekten) dua ederken görmemiştim!

Jango kısa ve öz konuşuyor. Gururla yanımıza geliyor, cevapları garantiye almış, emin ve muzip soruyor:

–      Nasıl konuştum ama?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s