Hatırla!

Cezaevinden bir mektup geldi. Okuyorum.

Yine umut, sevinç, hüzün, hayıflanma.

İçindekiler yine halimiz gibi karışık, ortada.

Şöyle yazıyor Abdülselam Durmaz*, mektubunda:

“Sonunda beşinci paket de açıklandı. 28 Şubat mağdurları için bir şeyler çıkacak beklentisi oluşmuştu ama sanırım PKK meselesine takıldı. Doğrusu bizim ciddi bir beklentimiz yoktu zaten. Çıkmış olsa dahi muhtemelen bizi es geçerdi yine… Dişe dokunmayacak, hafif kalan bir düzenleme ile sınırlı kalırdı diye düşünüyorum. Onun için ertelenmesi hâyır olmuştur, inşallah. O kadar çok paket, af, düzenleme vs. gördük ki, artık bizi pek heyecanlandırmıyor. Yani bize “Tahliyeniz Geldi!” deseler, “Hadi oradan!” deriz herhalde! Bizi kapı önüne koyuncaya kadar da pek inanasımız gelmez, sanırsam, herhalde, galiba! Bu işlerde, özellikle İslami camiayı ilgilendiren mevzularda, hükümetin bir acelesi yok zaten. Nasılsa biz cepteyiz, hesabı. Ne de olsa şikâyet eden yok; bağıran, çağıran, sokaklara dökülen yok… İslami STK’ların duyarlılığı ve etkinlikleri mâlum! Sol kesim, bir’i bin eder (insanlar için). Bizim bin’dir zaten, ‘bir’ bile edemiyoruz bazen… Ne diyelim, Allah yardımcımız olsun. (…) Oradaki kardeşler neler yapıyorlar? Nelerle meşguller? Gençler ne âlemde? Önemli olan onlar. Onları çok önemsiyorum. Genel seyirlerini iyi okuyup takip etmek gerekir. Biz, uzağız onlara. Siz uzak durmayın. Hepsine selamlarımı ve sevgilerimi yolluyorum, tanışmasak da, hâsbihal olmasak da… Mevlam yâr ve yardımcıları olsun.”

Yine üzülsem mi, yoksa isyan mı etsem..

40 yaşında bu adam, neden 20 yıldır içerde?

Onun gibi niceleri şimdi nerede, hangi cezaevindeler?

O kadar ayıp ki, toprağa düşse çözünmez 100 yılda.

O kadar büyük ki ayıbımız; “hukuk” savaşları sonucu esir düşmüş, “hukuk” katliamları neticesi zindanlara sürülmüş kaç insan var bu ülkede, kaç Müslüman, kaç Sosyalist, kaç Ülkücü?.. Kim bu insanlar, şimdi neredeler? Bilmiyoruz, bilinmiyor.

Beton duvar kalpli, mengene suratlı bilmem hangi devletten, bilmem hangi istihbarat örgütünden başka, kimde vardır kaydı? Yok!

İnsan evladı, âdem oğluyuz, sağcısı solcusu… Daha yaralılarımızı ziyaret edemedik, ölülerimizin bedenlerini teslim alamadık adamakıllı?

İnsanlığa, doğaya, tabiata, hukuka karşı nasıl bu kadar hoyratça tavır alınır, aklım almıyor.

Bir veya bir yığın insan – tüzel veya kendini özel hisseden kişiler- nasıl oluyor da insanlığa karşı tonlarca günah işliyor ve bu günahları sineye çekip yaşamaya devam edebiliyor? Pek ama pek büyük bir maharet doğrusu. Bilim adamları açıklamalı, nasıl becerebiliyorlar? Hangi yüzle bir ağaca tırmandıklarını, bir denize girdiklerini, bir hayvana temas ettiklerini, toprağa değdiklerini, temiz hava teneffüs ettiklerini gerçekten merak ediyorum.

Abdülselam gibi selamlı ve sabahlı adamlar kimleri yaralamışlar, adlarını verin. Yok! Çaldıkları mallar nelermiş, gösterin. Yok! Kimlere küfretmişler, kayıtları yayınlayın. Yok! Üç beş vatandaş, bir darbeye mi teşebbüs etmişler, planlarını ortaya koyun. Yok! Neler düşünmüş, söylemiş, teklif etmişler, dinlediniz mi? Yok!

Eee!?

Ee’si, bu insanlar Müslüman. Bu insanlar başka bir dünyayı arzuluyorlar. Başka bir düzene çağırıyorlar. Bu insanlar izzetin vatanı Şeriatı savunuyorlar, başka bir davet ve teklif ile öneri sunuyorlar. Bu insanlar uyandırıyorlar, düşünmeye teşvik ediyorlar, tahkiki telkin ediyorlar. Bu insan tenkit ediyorlar. Bu insanlar hayal kuruyorlar, hayalleri hayatlaştırmak için yola koyulmuşlar. Bu insanlar dinleniyorlar, rağbet görüyorlar. Bu insanlar siyasi suçlu!

Kim mi bu insanlar?

Bu insanlar, devletin milyonlarca insanı fıtri yönelişinden caydırmak adına ibret olsun kabilinden cezalandırdığı, kat kat cezalandırdığı, adeta boğazladığı “kurban”lar.

Tabiatla aynı takımda sahaya çıkmış bu insanları boğazlayan zalimlere karşı bir taş atmayı öneriyor bize Şehit Malcolm X.

“bir taş at.
bir taş daha at.
bir şiir ateşle.
bir yumruk yükselt.
sesini yükselt.”

Malcolm şimdi hayatta olsa şunu da eklerdi şiirine herhalde:

Bir mektup yaz.

Zindandaki kardeşlerini hatırla!

 

 

* Fantastik Edebiyat Yazarı  Abdülselam Durmaz halen Batman M Tipi Cezaevi’nde tutsaktır.  (Adres: M Tİpi C.Evi / Batman)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s