Rhipsalis Cassutha

Okunması, yazılması ve anlaşılması güç bu iki kelime, dün ilk görüşte âşık olup aldığım çiçeğin adıymış. Ben de yeni öğrendim.

Birazdan hakkında önemli açıklamalarda bulunacağım bu çiçeği daha önce gördüğünüzü hiç sanmıyorum. Kendisi buraların yabancısıdır. Afrika’nın tropik bölgeleri, Sri Lanka ve Güney Amerika’yı yurt edinmiştir. Çok sık olmada da yurt dışı seyahatlerine çıkar.

Kendisine yerli bir isim takmak gerekir çünkü telaffuzu dahi sıkıntı olan prospektüsvari şu yukarıdaki isim, bize hiçbir şey anlatmadığı gibi, aramıza nifak dahi sokabilir.

Bitkibilim uzmanları önerilerimden birinde karar kılıp literatürümüze benden bir katkı sunarlarsa iyi olur:

 1. Yeşil Makarna Çiçeği
 2. Çimçime Çiçeği
 3. Karman Çorman Çiçeği
 4. Adamsende Çiçeği
 5. Cin Çarpmış Çiçeği
 6. Saç Sakal Çiçeği

Adı ne olursa olsun, görünüşü, yaşam tarzı ve üslubu son derece özgün, acayip bir çiçek var karşımızda. Pekâla fantastik, bir hayli masalsı. Kayıtsız kalmak mümkün değil. Kaldı ki, benim gibi biri için, gayet fıtri bir yönelim ve sevgidir bu, sakinliği, deli dolu ve tarzı olan umarsız halleri ile.

Asla nazik, zarif değil ama kendi halinde, pek samimi, şirin-sempatik bir çiçek.

Topuklu ayakkabı giyen, kolunda çanta asılı, kariyer’in yürüyen merdivenlerinde yürüyen modern bir “bayan” değil de halı saha maçından gelmiş eşofmanlı ve terli bir yeniyetme görünümünde.

İmajdan, karizma vaziyetlerden fersah fersah uzakta, “bırak dağınık kalsın” anlayışında bir çiçek.  Dilinin altında hep bir “eyvallah” bulunan, kalender, kaderine razı, derin tevekkül sahibi, tevazu dolu, cana yakın, uyumlu, tropikal bakışlı, kadife tenli ve senli benli. Ayakları olsa gelip size sürtünecek, “hadi beni sev” diyecek yavru bir kedi.

Bazı çiçekler vardır, böyle burnu havada, nazlı mı nazlı, iki gün susuz kalsa, bir gün güneş görmese, küser, söver, yapraklarını döker hatta solar gider. (Mesela Orkide) Bizim Çimçime gıcık olur böylelerine. O, başına bir musibet gelse, “vardır bunda da bir hayır” der, “görelim mevlam neyler…” der, ne kafaya takacak, gün ola hayrola, sabreder ve etrafı seyretmeye devam eder. Ne nankörlük edecek! Bazı salon çiçekleri gibi sonradan görme de değildir ayrıca.

Vakti zamanında yavru bir Antoryum Çiçeği almıştım. Aman Allah’ım, böyle mesafeli bir çiçek olamaz. Beyefendi Paris’in yerlisi Fransız burjuva, biz de mağripli gibiydik evde. Suratımıza bakmadı. Başta bu tavrını vakarına verdik ama değilmiş. Bildiğin artistmiş kendileri. Bir de inatçı ki sormayın. Sırf bizi beğenmediği, alt tabaka gördüğü için herhalde, büyümedi, aylarca durdu salonda, bir milim büyüme emaresi göstermedi. “Başlarım şimdi sizin suyunuza da, toprağınıza da!…” der gibi, aksi aksi bakıyordu. Şeytan görsün yüzünü!

Ama şu Yeşil Makarna Çiçeği öyle mi ya! Yerim ben onu!

Nazar almasın.

(Mühim Not: Sözünü ettiğim Saç Sakal Çiçeği ile ilgili internette şurda burda Türkçe’de pek bir bilgi bulunmuyor. www.agaclar.net adlı sitenin forumunda bir parça. Bu çiçeğin sülalesine mensup 35 kadar tür varmış. Yabancı okurlarımızı es geçmeyip www.flowers.org.uk adlı siteden ansiklopedik de olsa bir pasaj alıntılıyorum buraya. Adamsende Çiçeğini tanımak, sevmek herkesin hakkı!)

Rhipsalis cassutha is better known as mistletoe cactus and it is found growing naturally in the tropical areas of Africa, Sri Lanka and South America.

Description
This plant does not have the typical features or appearance of a cactus. It features trailing stems that can grow to several feet in length and which produce flowers and white ‘fruit’ that are very similar in appearance to mistletoe berries.

Habitat
Rhipsalis cassutha is described as an epiphyte, meaning that it grows on other plants or trees rather than in a soil base, although it will adapt to growing in soil when cultivated from seed or cuttings and kept in specific conditions.

Availability
Mistletoe cactus makes a good addition to hanging baskets, as its stems naturally prefer to grow downwards, but it also grows in its natural form, attached to a tree or large plant.

Species
There are in fact approximately 35 different species of rhipsalis but all are known commonly as mistletoe cacti. They can be differentiated by the shape of their stems, which vary in shape (angular, rounded or flat), stem colour, thickness, spines (present or not) and the colour of flowers and fruit they produce (white, yellow, pink or red).

Care Tips
Mistletoe cactus likes to be kept at a fairly constant temperature of approximately 25 degrees Celsius with a high level of humidity (80%), so it is not easy to keep as a house plant. It generally thrives better in a hanging-basket setting with plenty of light and fresh air available (but not direct sunlight).

Did You Know?
In certain places rhipsalis cassutha can adapt and become lithophytic, which means that it will grow out of the cracks in rocks.

2 thoughts on “Rhipsalis Cassutha

 1. alternatif isimler harika olmuş. hele “cin çarpmış” ve “saç sakal”a bayıldım:))
  çimçime dediğin gibi dayanıklı çıkarsa bir tane evime bir tane de okuldaki odama istiyorum:)

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s