Bunun Adı Irkçılık

10 Kasım’da “Dört Serseri Polis” başlıklı yazımda genişçe anlattığım, arkadaşlarımızın mağduru olduğu ürkütücü olayı Sümeyra Tansel haberleştirmiş,  Taraf Gazetesi de manşet altından “Bunun Adı Irkçılık” başlığı ile vermiş:

Bunun adı ırkçılık Sümeyra Tansel – 01.12.2013

İstanbul’da inşaat işçiliği yaparak geçinen Afrikalı göçmenlerin evi basıldı, kafalarına silah dayandı, izinsiz arandı. Olaya siviller de karıştı.

Ülkeleri Sierra Leone’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen ve inşaat işçiliğiyle geçinmeye çalışan Afrikaları göçmenlerin evi sabaha karşı polis tarafından basıldı. Polis Afrikalıların kafasına silah dayadı, tekmeledi ve evi izinsiz aradı. Olay 9 Kasım’da Beyoğlu Tarlabaşı’nda sabaha karşı saat üç sularında gerçekleşti. Afrikalılar yaşadıklarını Taraf’a anlattı. Buna göre, sivil giyimli üç kişi polis olduklarını söyleyerek, Afrikalı göçmenlerin evine girmek istedi. Türkçe bilmeyen ve gelenlerin polis olduğuna emin olamayan Afrikalı göçmenler ise kapıyı açmak istemedi. Bunun üzerine sivil giyimli kişiler kapıya yumruklarla vurmaya ve açmaları için bağırmaya devam etti. Afrikalılar polisi aradı. Ardından resmi kıyafetli iki polis geldi ve sivil polis olduklarını söyleyen kişilerle konuştuktan sonra göçmenlerden kapıyı açmalarını istedi. Resmi üniformayı görünce kapıyı açan Afrikalılar, sivil giyimli polislerin şiddetine uğradı. Polisler üç Afrikalıyı da yerlere yatırdıktan sonra birini tekmeledi ve kapıyı neden açmadıklarını sorarak kafasına silah doğrulttu. Bu sırada diğer polisler de arama izinlerini göstermeksizin evde “uyuşturucu hap” aradı. Resmi üniformalı polislerse diğerlerinin şiddetine engel olmaksızın kenarda bekledi. Afrikalıların kullandıkları ilaçların ne olduğunun soran polisler aramada bir şey bulamadı.”

FESTUS OKEY GİBİ…

Taraf’a konuşan göçmenler, polislerin küfür edip şiddet kullanarak evlerinde arama yaptıklarını anlattı. Göçmenler, “Kafama silah doğrultulunca çok korktum. Beni öldürecekler sandım. O günden beri geceleri uyuyamıyoruz. Bu evden de taşınmak istiyoruz” dedi. Avukat Mehmet Ali Başaran da polisler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirterek şunları söyledi: “Hiçbir şekilde arama izinleri olmadan eve giriyorlar. Evde yaşayanlara küfrediyorlar, yataklarından kaldırıp korkutuyorlar. Bu insanların bazıları kaçak olsa bile polisin böyle davranmaya hukuken hakkı yok. Silahsız masum bir insanın başına silah dayayamazsınız. Polis gücü hukuksuz olarak kullanıldığında çok vahim olaylara sebep olabiliyor. Festus Okey olayı var. Trajik bir olay. Polislerin cezalandırılması için suç duyurusunda bulunacağız.” Festus Okey 20 Ağustos 2007’de gözaltındayken öldürülmüştü.

Düzenleme var uygulama yok

Göç hakkında çalışan Prof. Dr. Ayhan Kaya Türkiye’nin göçmene bakışını Taraf’a şöyle değerlendirdi: Türkiye hakikaten göç alan bir ülke haline gelmeye başladı. Bizim net göç rakamlarımız artık pozitif seyretmekte. Yani biz artık verdiğimizden daha fazla göç alıyoruz. Bu yıl yürürlüğe giren bir yabancılar ve uluslararası koruma yasası var. Çok iyi bir yasa. İllegal ya da legal olarak gelen göçmenlerin haklarını iyileştiren bir yasa. Ama önemli olan bunu uygulamaktır. Bu insanlara muamele konusunda yasal olarak yol aldık ama uygulamada hâlâ çok ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Bunun için zihniyetin değişmesi gerekiyor. Sürekli bu alanda eğitimler verilmesi gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s