Orduya Fındığa

Askerlik konusuna bu dördüncü yazı ile son vermeyi planlıyorum. Meramımı anlatmış olacağıma inanıyorum. Sorgulanmamış ve yosun tutmuş ezberleri silkelediğimi ve bereketli sorular sorduğumu düşünüyorum.

Vicdani ret beyanım üzerine Akçaabat’ta bir haber sitesinden şahsıma yönelik seviyesizce bir -eleştiri değil- sataşma gelmişti. Bir arkadaş hakkımda vatan haini, ödlek, namert, güruh, salya gibi “aşağılayıcı” kelimeler kullanarak düşüncelerime, hakaretlerle karşı duracağını sanıyordu.

O yazı üzerine, haber sitesinin sahibini aradım ve kendisine şunu söyledim: “Bakın, sitenizde bir yazarınız benim hakkımda yazı yazıyor ve bana hakaret ediyor. Ben hakaret etmeyeceğim, yazısına cevaben bir yazı yazacağım, aynı şekilde sitenizde yayınlamanızı istiyorum.”

Sitenin sahibi, “tamam, gönder yayınlayalım” dedi.

Doğrusu da buydu bana göre zira en hafif tabirle sitesinden bana pis bir saldırıda bulunulmuştu. Buna, mahkemeye gitmeden bir tür tekziple yanıt vermem gerekirdi.

Yazıyı sitenin sahibine gönderdim ama yayınlamadı. İki kez yanlış yaptı. Bir: verdiği sözü tutmadı, iki: şahsıma hakaretin orda öylece kalmasına müsaade etti.

Her neyse, sonuçta herkes kendine yakışanı yapar bu dünyada.

Bir sonraki yazımda şöyle bir öngörüde bulunmuştum, benden helallik alması gereken arkadaşla ilgili:

“Tüm bu sorular üzerine düşündüğünüzde, yazar olmanın kelimeleri bir araya getirerek kurallı-kuralsız cümleler kurmaktan ibaret bir eylem olmadığını anlayacaksınız ve “hain”, “namert”, “ödlek” gibi kelimeleri cümle içinde kullanırken daha özenli davranacaksınız.”

Arkadaş bir sonraki yazısında sorularımı yanıtsız bıraktı, o konulara hiç girmedi, girse çıkamayabilirdi, anlıyorum. Ne var ki şu husus beni sevindirdi: artık yazarken kelimeleri özenli kullanıyordu. Bana hain, namert, ödlek demiyor, bir insan olan benden bahsederken salya, güruh gibi kelimeler kullanmıyordu.  Eh, bu da bana yeterdi. Her şey hemencecik düzelmez. Seviyesizliği aşıp belli bir seviyeye gelmek önemli. Konuşup anlaşabilmek için asgari şarttan bahsediyorum.

Öte yandan arkadaş halen “askere gitmeyene kız vermezler” muhabbeti yapıyor. Seviye bu. Millet aştı bunları, arkadaş halen orada. (biri kendisine hatırlatsın, oradan otobüs geçmez, beklemesin boşuna!) Askerlik yapmakla erkeklik arasında bir bağ olduğunu sanıyor. Haklı olabilir mi, şöyle bir bağ var: orada Cem Yılmaz’ın da dalgasını geçtiği biçimde günde binlerce defa erkeklik organı ile ilgili sözler küfür, küfürler özne ve bilhassa yüksem olarak zihinleri, yürekleri pisletiyor, karartıyor. Pis bir şiddet yaygınlaştırılıyor.

Erkekliğin pek çok mantıklı tanımı yapılabilir. Örneğin erkeklik sevdiğin kızı (sadece askerlik yapmadın diye “vermiyorlarsa”) kaçırmaktır, denebilir. Deneyebilirsiniz. Neyse ki ben 2 yıl önce evlenirken böylesi maceralı bir yola başvurma gereği duymadım.  Sağ olsunlar, İnsanı ve İslam’ı idrak ettiklerinden, mani olma yoluna girmediler bile.

Toparlayalım:

Bedelli veya bedelsiz, bu ülkede, bu şartlarda askerlik yapmayacağım. Gerekçelerimi “değilim” adlı vicdani ret beyanımda açıkladım.

Askerlik bir zorunluluk, bir dayatma olmaktan çıkartılmalı. İnsan Onuru’na, İnsan Hakları’na, İnsan İradesi’ne saygı bunu gerektirir.

Allah kullarına hak ile batıl arasında tercih hakkı verirken devlet denen mekanizma bu seçme özgürlüğünü elimizden alamaz. Almaya kalksa da bu meşru sayılamaz.

Ha, devletlerin orduları olur, ordulara yazılmak isteyen askerler olur. Buna ne diyeceğiz? Buyursunlar! Hizmetleri karşılığında komutanlar nasıl ücret ve haklar elde ediyorlarsa, onlar da alsınlar emeklerinin karşılığını, istedikleri kadar askerlik yapsınlar, hem kışlada hem dışarıda her anlamda sağlıklı bireyler olarak kula kulluk yapmadan yaşasınlar. Hak bildikleri savaşta, inandıkları değerler neyse, onlar adına savaşsınlar.

Laik orduda mücahit de olabilirler elbette! Elbette kirli savaşlarda kahraman olmak da mümkün!

İnsanın saçmalamaya hakkı olmasa, Allah ne diye yığınla insana halen nefes veriyor ki. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s