Haberci Mi Taraftar Mı Tetikçi Mi?

http://islamianaliz.com/haber/1-mayisa-katilan-basortululeri-%E2%80%98cemaatci-ablalar-diyerek-hedef-gosteren-haber-sitesine-suc-duyurusu-ozel-haber-18036

Şikayet dilekçemizi sunduk, suç duyurusunda bulunduk.

“En Son Haber” sitesi ile mahkemede görüşmek dileğiyle…

Elbette, sahte isimler ardına saklandıktan sonra küfür ve hakaret savuranlarla da…

İlk etapta Türk Ceza Kanunu’nun 125. Maddesi uyarınca Hakaret Davasının açılmasını bekliyoruz. Ardından tazminat davası gelecek inşallah.

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunduğumuz dilekçenin konu ve sonuç kısmı şöyle:

“Şikâyet eden müvekkiller 1 Mayıs 2015 tarihindeki İşçi Bayramında İlkeli Eğitim Ve Bilim Çalışanları Dayanışma Sendikası (Eğitim İlke-Sen) ile Fatih ilçesi sınırlarında kalan bir yürüyüşe katılmışlardır.

Yürüyüşte çekilen fotoğrafları “en son haber” adlı bir internet sitesinde “1 Mayıs’a Başörtülüler De Katıldı” başlığı ile bir habere konu olmuştur. (http://www.ensonhaber.com/1-mayisa-basortululer-de-katildi-2015-05-01.html  )

Ne var ki 1 Mayıs günü saat 14.20’de yayınlanan ve ertesi gün ancak saat 13’te yayından kaldırtabildiğimiz, yaklaşık bir gün manşetten verilen haberde müvekkillerimiz cemaatçi olarak lanse edilmiş ve hedef gösterilmiştir.

Manşetten verilen ve bir gün boyunca ana sayfadan görünen haberde müvekkillerin çok açık biçimde göründüğü fotoğrafa “Cemaatçi Ablalar Alanlarda” ibaresi eklenmiş ve yapılan 320’yi aşkın yorum içinde onlarca kullanıcı tarafından kendilerine defalarca kez hakaretler ve iftiralar edilmiş, çirkince saldırılmıştır.

“En Son Haber” sitesi cemaatçi olduklarına dair tek bir emare görülmeyen, bilakis cemaat ile alakası olmayan bir STK’nın tümüyle yasal yürüyüşünde bulundukları ellerinde tuttukları pankartlardan belli olan müvekkillerimi açıkça hedef göstermiştir. Bu çarpıtma ve yalan haber üzerine yorumlarda bulunan kullanıcılar müvekkilleri “paralelci” olarak adeta linç etmek istemişler ve açıkça “hain”, “hırsız”, “vatan hainleri”, “haşhaş kafalar”, “seks kasetleri sahipleri”, “muta nikahlıklar”, “zavallılar”, “ABD ve İsrail uşakları”, “misyonerler”, “sahtekarlar”, “şerefsizler”, “siyonist köleleri”, “putperestler”, “dangalaklar”, “koyun sürüleri”, “soysuzlar”, “ahmaklar”, “cahiller”, “kuklalar”, “satılık itler”, “formalite icabı kapanan seksiler”, “nankörler”, “salaklar” gibi sözlerle aşağılamışlar ve kendilerine ağır hakaretler yağdırmışlardır.

En Son Haber sitesinin bahsi geçen haberinden haberdar olduğumuzda, 1 Mayıs akşamüzeri saatleri, sitedeki iletişim numarasından birkaç kez yetkililere ulaşmaya ve haberin düzeltilmesini, küfür ve hakaret içerikli yorumların silinmesini talep etmek istemişsek de sonuç elde edemedik. Telefonlara otomatik olarak verilen yanıtta, “mesai saatleri dışında oldukları” ve “daha sonra aramamız gerektiği” söyleniyordu. (Avukat olarak saat 19:09’da ve 20:19’da, iki defa, kendi telefonumdan bizzat aradım.)

1 Mayıs akşamı saat 20:20’de hem sitenin iletişim formuna hem de info@ensonhaber.com adlı iletişim adresine aşağıdaki uyarı iletisini gönderdim:

“EN SON HABER” SİTESİ YETKİLİLERİNE

Bugün, 1 Mayıs 2015 günü, saat 14.20’de yayınladığınız “1 Mayıs’a Başörtülüler De Katıldı” adlı haberdeki manşet fotoğrafında “Cemaatçi Ablalar Alanlarda” ibaresi yer almış, haberin altında yapılan yorumlarda çok sayıda kişi tarafından fotoğrafları görünen müvekkillerime ağır hakaretler edilmiştir. 

Cemaatçi olmayan müvekkillerim …. sitenizde yer alan haber ile itham edilmiş, hedef gösterilmiş ve bilhassa yayınladığınız yorumlar ile kişilik hakları ihlal edilmiştir. 

Haberin derhal yayından kaldırılmasını müvekkillerim adına talep eder, sebep olunan haksız ve hukuksuzluğun yasal takipçisi olacağımızı beyan ederiz.

Haber ancak 2 Mayıs saat 10:13’te “En Son Haber” sitesini aramamdan ve bir yetkili ile telefon görüşmesi yapmamdan sonra, saat 13’te yayından kaldırılmıştır.

Ne var ki netice itibariyle müvekkillere neredeyse bir gün boyunca alenen ağır hakaretlerde bulunulmuştur. Adı geçen internet sitesi yaptığı yalan haberle müvekkilleri hedef göstermiş ve kişilik haklarının ağır biçimde ihlal edilmesine yol açmıştır. İletişim yollarını kapatarak, aynı gün içinde bu yalan haberi düzeltme imkânını mağdur edilen müvekkillere tanımamıştır. Site üzerinde, haberin altına yorum yazan onlarca saldırgan kullanıcı ise müvekkillerin onur, şeref ve saygınlığına; akıl, izan, insaf ve edep sınırlarını yerle bir ederek ağır biçimde saldırmıştır.

Yukarıda açıklandığı üzere şikâyet edilenler hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak kamu davası açılmasına karar verilmesini saygıyla arz ve talep ederim.

Şikayet Edenler Vekili Av. Mehmet Ali Başaran “

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s