Vicdani retçiler deneyimlerini paylaştı

Türkiye’de islami hassasiyet sahibi mecralar askerlik meselesini hakkıyla masaya yatırdıklarında sözlerimiz daha geniş alıntılanacak ve anlaşılacaktır.

Gariban çocuklar kurban edilirken kirli savaşlarda, bize ait olmayan bedene çelişki ve zaaflarımızdan örülü bir elbise giydirmeye çalışıyoruz. Olmadı. Olmuyor. İçimize sinmiyor. Biz bu değiliz. Kur’an ve sünnet ortada. Kendimizi daha ne kadar kandıracağız?

Bu yoksul halk çocuklarının, dağlarda ovalarda, öldürülmelerine mani olabilirdik. Hiç değilse “şehit” olmalarına mani olurduk! Peygamber’i anlatabilirdik. Peygamberin Ocak’ını, Şubat’ını, Mart’ını, Nisan’ını… biliyor olurlardı.

tsk veya pkk veya demokrasi veya devrim veya cumhuriyet veya öyle bi’şeyin “şehidi” olmayıp hakikatin şahidi olma yolunda,  barış ve esenliğin yolunda yürüyebilirlerdi.

Hayatta kalmanın ve hayat bulmanın yolunu bulabilirlerdi. Çok zor değildi.

İstanbul Beyoğlu Cezayir Toplantı Salonu’ da düzenlenen Uluslararası Vicdani Ret Sempozyumu’nun ilk gününün son oturumunda vicdani retçiler, “Kurşun asker olmayı reddeden anti kahramanlar” başlığında tanıklıklarını anlattı. Moderatörlüğünü vicdani retçi Ercan Aktaş’ın yaptığı oturumunda vicdani retçiler Halil Savda, Mehmet Tarhan, Mehmet Ali Başaran, İlyada Erkuş ve Mercan Doğan tanıklıklarını anlattı.”

http://vicdaniret.org/uluslararasi-vicdani-ret-sempozyumunun-birinci-gununde-vicdani-retciler-deneyimlerini-paylasti/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s