Beraat Haberi

http://islamianaliz.com/haber/islami-gerekcelerle-vicdani-reddini-aciklayan-mehmet-ali-basaran-beraat-etti-32859

ankara adliyesi

İslami gerekçelerle askere gitmeyi reddederek vicdani reddini açıklayan Av. Mehmet Ali Başaran, “askere gitmeyin çünkü…” ifadeleriyle başlayan cümlelerin okunduğu bir eyleme katılımından dolayı halkı askerlikten soğutmak suçunu işlediği iddiasıyla aleyhine açılan ceza davasından beraat etti.

Çağlayan Adliyesi önünde gerçekleştirilen sivil itaatsizlik eyleminde, Başaran’ın hazırlanmasına rol aldığı “Askere Gitmeyin” isimli kitapta yer alan ve “askere gitmeyin çünkü…” ifadeleriyle başlayan yüzlerce farklı cümle okunmuştu. Eylemin ardından Başaran hakkında açılan ceza davası 14 Ocak Perşembe günü Ankara’da gerçekleştirilen karar duruşmasıyla sonuçlandı. Duruşma sonucunda Mahkeme Av. Mehmet Ali Başaran’ın beraatine hükmetti.

Aynı zamanda Mazlumder üyesi olan ve dava sürecinde Mazlumder üyesi avukatlar Mahir Orak ve Okan Kadir Bektaşoğlu tarafından savunulan Başaran, davanın ardından İslami Analiz’e yaptığı açıklamada “Hukuka aykırı bir ceza alma ihtimalimi bekliyordum. Böyle bir kararın çıkmasına sevindiğimi ifade etmem gerek” ifadelerini kullandı.

Bu yargılamadan ceza sonucu çıksaydı bu sonucun açıkça ifade özgürlüğünün hukuka aykırı bir şekilde sınırlandırılması anlamına geleceğini söyleyen Başaran, “Normal bir ülkede böyle bir iddianamenin hazırlanmaması gerekiyordu. Bu konuyla ilişkili olarak böyle bir yargısal süreci geçirmiş olmamız bile bir olağanüstülüğe işaret ediyor” şeklinde konuştu.

Başaran: TCK 318 tehdit unsuru olarak bulunduruluyor

Başaran TCK 318 gibi hukuka aykırı olan yasaların değiştirilmesi gerektiğini belirttiği konuşmasında “Bu yasalar, bu zorbalık kanunları birçok hakkı budamak için hukuk sisteminde bulundurulmaya devam ediyor. Bu kanunlara yarın öbür gün birilerinin kulağını çekerken lazım olur şeklinde bakılıyor ve bu hükümler tehdit unsuru olarak kanunda bulundurulmaya devam ediliyor. Bunların kaldırılması lazım” dedi.

“Halkı askerlikten soğutmak suçu akla, mantığa ve hukuka aykırı”

Başaran konuşmasında “Ben bu karardan, halkı askerlikten soğutmak şeklinde isimlendirilen suçun akıl dışı, hukuk dışı ve mantık dışı olduğunu anlıyorum. Bu kararla, “halkı askerlikten soğutmak” suçunun saçma ve pratikte bir karşılığı olmayacak bir suç olduğu bir kez tescil edilmiş oluyor” ifadelerini kullandı.

“Kararı memnuniyetle karşılıyoruz”

Öte yandan, dava sürecinde Mehmet Ali Başaran’a destek veren Mazlumder Ankara Şubesi adına, başkan yardımcısı Emre Berber imzasıyla yayımlanan “Mehmet Ali Başaran’ın beraati vicdani ret hakkının meşruluğunu göstermektedir” başlıklı basın açıklamasında, “İnsan haklarına yönelik ihlallerin yaygınlaştığı içinde bulunduğumuz günlerde, Mahkeme’nin verdiği kararla Başaran’ın ortaya koyduğu vicdani ret mücadelesinin hukuka uygun ve meşru bir direniş olduğunu teyit etmiş olmasını memnuniyetle karşıladığımızı belirtmek isteriz.” ifadelerine yer verdi.

Berber açıklamada vicdani ret hakkının Türkiye tarafından tanınması çağrısında bulundu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s