Jacques Vergès vs Muharrem Balcı

Türkiye’de daha çok “Savunma Saldırıyor” adlı kitabı ile tanınan dünyaca ünlü Fransız avukat Jacques Vergès’in daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış görüntüleri ortaya çıktı. Görüntüler 1992 yılında Vietnam’da bir üniversite öğrencisinin tez çalışması için gerçekleştirdiği röportaja ait. Röportajın Türkiye ile ilgili bölümü siz kıymetli okurlar için Türkçe’de ilk kez yayınlanıyor.

(Not: Vietnamlı yetkililerden gerekli izinler alındığı vakit röportajın tamamı yayınlanacaktır.)

verqes

Sayın Vergès, Türkiye ile ilgili ilginç anılarınız olduğunu öğrendik eşinizden. Biraz anlatır mısınız o günleri?

Türkiye’ye ilk kez 1986’da geldim. Avukat Muharrem Balcı’nın davetlisi olarak. Beni İstanbul’daki ofisinde ağırladı. Birlikte güzel bir öğle yemeği yedik. Genç Hukukçular Hukuk Okumaları Grubu’ndan bahsetti. Hukukun yaygınlaştırılmasını düstur edindiklerini orada öğrendim. İlgimi çekmişti. Böyle bir kavramı daha önce hiç duymamıştım. Bana, akşamki derse katılıp katılamayacağımı sordu. Salı’ymış. Her salı, bozası ile meşhur Vefa’da toplanırlarmış. “Olur” dedim, “o kadar yolu tepip gelmişim buraya, sizi mi kıracağım.” Bu arada, yemekten sonra Havva Abla bize çay ikram etti. Çay da nefisti doğrusu! Keyfim yerine gelmişti iyice. Bir sigara yaktım ki, o da ne!? Muharrem Balcı’nın rengi birden değişti. Bana, şeytan görmüş gibi bakıyordu. “Derhal o sigarayı söndür, gözüm görmesin” dedi. Muharrem Balcı’nın olduğu yerde 500 metrelik bir alan daima dumansız hava sahası olarak muhafaza edilirmiş. Bunu nerden bilebilirdim ki? Niyetim saygısızlık yapmak değildi. Özür diledim. Neyse ki az sonra yatıştı. Kalktık, derse gittik. Mehmet Ali Başaran diye genç bir avukatın sunumu vardı. Önde oturan, adının Hakan Göktürk olduğunu daha sonradan öğrendiğim arkadaş masaya uluorta bir ses kayıt cihazı koydu. Ne oluyoruz, dedim kendi kendime. Burada her şeyimiz kayıt altında. İşkillendim ama çaktırmadım. Sunumda acayip şeyler anlatılıyordu. Merak ettiğim bir şeyi soracak oldum. Sormaz olaydım!.. Muharrem Balcı, kusura bakma, diyerek sözümü kesti. Misafirliğim çıkmamışmış, derslere üç hafta devam ettikten sonra yorum yapabilir, soru sorabilirmişim. Kural buymuş. Oysa ki ne var yani, istisnalar kaideyi bozmaz. Açıkçası, tepem attı. Artık bu kadarına da eyvallah diyemedim. Kalktım gittim. İşte hayatımdaki ilk önemli kopuş bu oldu. Hakkımı savunmuş ve fakat Salı’dan kopmuştum. Kopuş Savunması stratejisi de zaten buradan doğdu. İstanbul ziyaretinin bana bu ve benzeri önemli katkıları oldu. Mesela Yaşayan Sünnet’i, Şefaat Zinciri’ni ben burada öğrendim. Üstad Muharrem Balcı ve ekibinin üzerimde emekleri vardır. Beni de çok sevdiklerini bilirim. Bu arada, unutmadan söyleyeyim, sigarayı da bıraktım. Zor oldu ama bıraktım.

One thought on “Jacques Vergès vs Muharrem Balcı

  1. Büyük yanlışların, büyük bedellerinden kendini koruyabildiğin için tebrik ve teşekkür ediyorum/z… İhtiyârını devrede tutmaya devam edebildiğin, nitelikli bir yaşam diliyorum.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s