sahipsiz.

duvarın üzerine uzanmış mışıl mışıl uyurken görmüştüm kendisini. sırtına geçirilmiş ince bir kemer dikkatimi çekmişti. kedinin karakterinde özgürlük vardır, sahibinin elinden mi kaçmış, yoksa birileri sokağa mı bırakmış. sokaklarda benzerlerine sıkça rastlanabilecek sıradan bir kedi oysa ki.

her halükarda halinden gayet memnun görünüyor. dertsiz tasasız, mutlu mesut uzanmış yatıyor. başını okşadım, sevdim. uyku mahmurluğuyla gözlerini açtı bir an. sonra uyumaya devam etti. uykuya mı insana mı bu teslimiyet, bilemedim. ama yakıştıramadım kendisine sırtındaki kemeri. kemerle bağlanmak düşüncesi beni rahatsız etti. onu da rahatsız eder diye düşündüm, çözdüm.

yürümek bir hikayedir, nasibinizde varsa ilave hikayeler hediye eder size. Eve yürüyerek gidiyordum.
ertesi gün aynı saatlerde eve dönerken yine aynı yerde gördüm onu. duvarın üzerinde yatıyordu. çözüp kenara koyduğum kemer de sırtındaydı üstelik. kafasına göre takılan bir kediyse de sahipsiz değildi belli ki. neydi bu kedinin hikayesi?

bu sabah işe giderken duvarın kenarına eğilmiş birini gördüm uzaktan. önemsemedim, pek bir anlam veremedim, geçip gittim. derken, bir tuhaflık sezdim, merak ettim, geri geldim. Yakından bakınca otuzlu yaşlarda bir delikanlının elleriyle yüzünü kapattığını, yanında yere uzanmış bir kedinin yattığını gördüm. mışıl mışıl uyur gibi, kıpırtısız, tertemiz. hemen tanıdım onu. sırtında kemer yoktu bu defa.

Delikanlı, gözleri dolmuş, sesi ağlamaklı, “arabayla çarpmışlar” dedi.

“Ah ya!” dedim, içim cız etti.

“Yavruyken aldım, iki yıl koynumda büyüttüm ben bunu” dedi.

delikanlı, kaldığı evden çıkmak zorunda kalınca kedisini sokağa bırakmış. sırtına kemer de geçirmiş ki biri sahipsiz sanıp almasın. gider gelir, kontrol edermiş onu. sabahleyin yol kenarında bulmuş cansız bedenini.

arabaların sahibi var, yolların sahibi var, denizlerin, ormanların, gökyüzünün sahibi var da hayvanların yok!

One thought on “sahipsiz.

  1. “…yürümek bir hikayedir, nasibinizde varsa ilave hikayeler hediye eder size…”
    Kemer sahibi gence, kediye, yola ve yolcuya selam…

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s