Mazlumder’den Beraat Açıklaması

http://ankara.mazlumder.org/tr/main/faaliyetler/basin-aciklamalari/1/mehmet-ali-basaranin-beraati-vicdani-ret-hakk/12556

“MAZLUMDER Ankara Şubesi Başkan Yardımcısı Emre Berber tarafından, derneğimiz üyesi Vicdani Retçi Av. Mehmet Ali Başaran’ın halkı askerlikten soğutmak suçunu işlediği iddiasıyla süren yargılamasının beraatle sonuçlanmasına dair bir basın açıklaması gerçekleştirilmiştir.

Mehmet Ali Başaran’ın beraati vicdani ret hakkının meşruluğunu göstermektedir

13 Mayıs 2013’te Çağlayan Adliyesi önünde ‘Halkı Askerlikten Soğutmak Suçu’nu protesto etmek amacıyla düzenlenen bir eylemde 381 kişinin katılımıyla ‘askere gitmeyin çünkü’ ifadesiyle başlayan cümleler kurulmuş, zorunlu askerliği reddetmenin bir hak olduğu vurgusuyla ilerleyen süreçte bu cümleler derneğimiz üyesi Vicdani Retçi Av. Mehmet Ali Başaran ile birlikte iki kişi tarafından daha kitaplaştırarak yayımlanmıştır.

Kitapta yüzlerce kişinin katkısı bulunmasına rağmen sadece Av. Mehmet Ali Başaran aleyhine bir ceza davası açılmış ve Başaran Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde halkı askerlikten soğutma suçlamasıyla yargılanmaya başlanmıştır.

14 Ocak Perşembe günü saat 10:00’da bahsi geçen mahkemede Mehmet Ali Başaran’ın karar duruşması gerçekleştirilmiştir. MAZLUMDER Ankara Şubesi yönetici ve gönüllülerinin de gözlemci olarak katıldığı duruşma sonucunda, mahkeme Başaran’ın üzerine atılı suçlardan beraatine hükmetmiştir.

İnsan haklarına yönelik ihlallerin yaygınlaştığı içinde bulunduğumuz günlerde, Mahkeme’nin verdiği kararla Başaran’ın ortaya koyduğu vicdani ret mücadelesinin hukuka uygun ve meşru bir direniş olduğunu teyit etmiş olmasını memnuniyetle karşıladığımızı belirtmek isteriz.

Bu vesileyle vicdani ret hakkının saygın bir insan hakkı olduğunu vurgulama gereği hissediyoruz. Bu hakkın Avrupa Konseyi üyesi 47 devletten yalnızca Türkiye’de tanınmıyor olmasının anlaşılabilir bir yanı bulunmamaktadır. Türkiye’nin üyesi olduğu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından mahkum edilmesine sebep olan bu durumun giderilmesi ve iç hukuk tarafından acilen bu hakkın tanınması gerekliliğini tekrar vurgulama ihtiyacı hissediyoruz.”
 

Emre Berber
Mazlumder Ankara Şubesi
Başkan Yardımcısı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s