önceki beyanlarımı tekrar ederim

“Halkı Askerlikten Soğutmak” diye kabul edilemez bir “suçu” işlediğim için ifade vermem isteniyor.

Mesleklerden bir meslek hakkında duygu ve düşüncelerimizi belirtiyoruz, daha güzel bir dünya özlemi ile, barış ve kardeşlik için temenni sayılması gereken sözlerimiz için soruşturma başlatılıyor.

Çağ dışı kanunların yasa diye neden dayatıldığını, ifade özgürlüğü’nün nereye kaybolduğunu sorgulamıyorlar.

Buna suç deniyorsa, suçumu kabul ediyorum. Vicdani ret beyanımdan bu yana defalarca kez ifade verdim. Önceki beyanlarımı tekrar ederim!

http://www.birgun.net/news/view/askeregitmeyincom-sitesine-sogutma-sorusturmasi/15868

“Genelkurmay Başkanlığı’nın şikâyeti üzerine, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, http://www.askeregitmeyin.com sitesi hakkında, “halkı askerlikten soğutmak” suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. Site yetkilisi vicdani retçi Av. Mehmet Ali Başaran’ın önümüzdeki günlerde ifade vermesi bekleniyor.

Vicdani retçilerin çağrısıyla Türk Ceza Kanunu’ndaki (TCK) “halkı askerlikten soğutma suçu”  başlıklı 318. maddenin kaldırılması için Çağlayan Adliyesi karşısında 13 Eylül 2013’te  toplanan yaklaşık 30 kişi “askere gitmeyin çünkü;…” diye başlayan cümleleriyle sivil itaatsizlik eylemi gerçekleştirildi. Basın açıklamasında, “Halkı askerlikten soğutmak diye bir suç olamaz. Biz bu böyle bir suçu kabul etmiyoruz. Türkiye’de ağır bir dayatma olan zorunlu askerlik ile ilgili duygu ve düşüncelerimizi ifade etmemiz suç sayılacaksa, sayılsın. Biz bu suçu işlemek için buradayız” ifadeleri kullanıldı. askeregitmeyin.com sitesinde dört ay süren kampanyanın ardından, kampanyaya katılan 381 katılımcının cümleleri daha sonra bir kitapta toplandı.

TCK 318 MİADINI DOLDURDU

Genelkurmay Başkanlığı’nın kampanyaya ilişkin şikâyeti üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, http://www.askeregitmeyin.com sitesi hakkında, “halkı askerlikten soğutmak” suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. Site yetkilisi vicdani retçi Av. Mehmet Ali Başaran ifade vermek üzere Bakırköy Cumhuriyet Savcılığına çağrıldı. Önümüzdeki günlerde avukatı Davut Erkan ile birlikte ifade vermesi beklenen Başaran, Çağlayan Adliyesi önünde yapmış oldukları eylemin Türkiye’de bir ilk olduğuna dikkat çekerek, 318’inci maddenin miadını doldurduğunu ve hukuk dışı bir yasa olduğunu söyledi. Maddenin kaldırılmasını istediklerini ifade eden Başaran, “Böyle bir soruşturma açılabileceğini bekliyorduk” dedi” (BirGün, Erçin Yıldıral)

http://vicdaniret.org/genelkurmay-sikayetci-oldu-askeregitmeyin-com-sitesine-sorusturma-acildi/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s